SPIRU HARET

Forumul studenţilor
Acum este 19/04/2024 23:08
Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Reclame


Ora este UTC + 2 [ DST ]

Arie speciala

Conversaţii interne

Mesajde kronosro » 04/03/2007 16:08

Da, e o idee excelenta. Problema e : unde le punem sa nu se piarda si in plus, cum sa verificam care sint rasp. corecte?
Despre platforma BB, cred ca ne vom intilni cu ea inca din vara/toamna. Vad ca deja sint 2 link-uri catre BB (unul gazduit de un server RDS si altul pe UPC). RDS-ul merge, UPC-ul inca nu.
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

raspuns

Mesajde sede0202 » 04/03/2007 18:22

In privinta raspunsurilor corecte cred ca e bine sa le luam ca atare si sa le studiem la momentul in care este nevoie de ele (sau cu alt prilej) asa cum am facut si cu cele de la sectiunea noastra (MI an 1). In privinta stocarii datelor se poate rezolva prin centralizarea datelor in cauza si pastrarea pentru siguranta pe PC-urile personale ale moderatorilor. E bine?
P.S. Oricum cred ca oricare dintre noi si-ar dori aceste date.
AM RENUNTAT LA LUPTA!!!
Avatar utilizator
sede0202
Membru
Membru
 
Mesaje: 168
Membru din: 02/02/2007 12:16
Localitate: Anywhere
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 04/03/2007 23:08

A cerut cineva "forum " pt. anul IV administratie publica. @lancerego poate rezolvi daca ai timp.
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 10/03/2007 14:47

Nu stiu cum apare la voi dar la mine scrie asa "500-INTERNAL SERVER ERROR"
ce e de facut ? @lancerego e timpul sa ne mai "vizitezi " , ca avem nevoie de ajutor!!! Merge greu rau ...... :-( :-/ :-/
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 10/03/2007 17:10

Avem o mica problema , se pare ca s-a infiintat forumul univ. spiru haret ,daca intrati pe pagina facultatii sus in dreapta vedeti acolo .....Intrebarea este : ce facem cu cei care copiaza raspunsurile de pe forum de la noi si le ofera celor de acolo?
De exemplu la noi la MI anul I @gmx , se "ofera" sa dea rezolvarile grilelor celor de acolo , chiar ii intreaba :
"Care raspunsuri le vrei?/De pe avizier sau BB..??"
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

sunt la pamant

Mesajde sede0202 » 10/03/2007 19:47

Incepand cu data de 6 martie accesez pagina principala a forumului cam in 3 minute. Cei de la myforum au probleme cu serverul ceea ce ne influenteaza si noua activitatea. In privinta forumului oficial al universitatii o sa incerc sa vad cum putem combate furtul de inteligenta. Stiu sigur ca @gmx este pe dinafara cu matematica in urma unei discutii private. Asta nu ii da dreptul sa posteze rezolvari la care nu a muncit absolut deloc. Propun sa fie avertizata prin PM. In cazul in care posteaza o rezolvare acolo sa ia ban definitiv de la noi. Ce spuneti?
AM RENUNTAT LA LUPTA!!!
Avatar utilizator
sede0202
Membru
Membru
 
Mesaje: 168
Membru din: 02/02/2007 12:16
Localitate: Anywhere
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde kronosro » 10/03/2007 19:57

Sint de acord cu @sede pentru BAN. Problema este ca NUMAI lancerego poate da ban. Noi nu avem "power".
Mai mult, mai exista forumuri dedicate spiru-haret unde se pot posta rezolvari copiate/furate de aici. Cine oare are timp sa stea sa verifice toate forumurile ...?

Punctual, pentru @gmx, sint de acord cu sede.
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 10/03/2007 22:23

Va las pe voi sa ii dati avertisment lui @gmx . Sunt de acord cu voi.
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde kronosro » 10/03/2007 22:42

avertismentul nu e greu de dat. Eu il dau de nu-i mai trebuie a 2-a oara...
Dar cine ii da BAN pe IP? Ca are mai multe! :w00t:
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde lancerego » 11/03/2007 00:46

Problema accesarii forumului este depende de serverul "myforum" asa ca nu pot face mai mult.
E bine de impus celor care posteaza o grila si stiti sigur ca este de aici, sa specifice sursa pe forumul respectiv.
Imagine Informatica ID
"Un om destept nu comite greseli minore"(Goethe)
Avatar utilizator
lancerego
Fondator
Fondator
 
Mesaje: 120
Membru din: 17/01/2007 12:38
Localitate: Buzau
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 11/03/2007 10:43

Nu cred ca o sa specifice adresa forumului ; si cred ca nici nu ar fi bine sa posteze adresa acolo , vor vedea toti profesorii....parerea mea.
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde sede0202 » 11/03/2007 12:04

In privinta forumului oficial cred ca nu are rost sa ne pripim fiindca am intrat acolo si am vazut ca activitatea e slabuta. Cred si sustin ideea ca acest forum a fost creat dupa informatiile referitoare la forumuri ca al nostru, in scopul monitorizarii stadiului rezolvarii problemelor propuse. Sunt foarte multe forumuri cu spiru haret la "myforum", insa la noi este material consistent. Nu cred ca putem impiedica pe cineva sa posteze subiecte de la noi, mai ales ca nu avem control asupra numelor cu care se logheaza. @gmx este un caz fericit fiindca a postat sub acelasi nume. Daca avem convingerea ca un user a luat subiecte de la noi putem face asa cum a zis @lancerego(sa intervenim prin PM la el(ea) cu sfatul de a posta link spre forumul nostru), insa cred ca @mishu are dreptate cand spune ca profesorii vor vedea cu totii activitatea de pe forumul nostru. Vedeti bine ce e la algebra si analiza. Daca oamenii nu constietizeaza ca isi fac rau singuri poate ii ajutam noi.
PS Inaintea mesajului postat de @gmx de pe forumul oficial este unul al lui @hadrian_devil sugestiv pentru calitatea acestui forum "Salutare... ba care aveti raspunsurile la INFORMATICA anul I pt ALGEBRA.... k sunt niste nenorociri de subiecte de ma doare kpu'... ". Imi este scarba de limbajul asta.
AM RENUNTAT LA LUPTA!!!
Avatar utilizator
sede0202
Membru
Membru
 
Mesaje: 168
Membru din: 02/02/2007 12:16
Localitate: Anywhere
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde kronosro » 11/03/2007 16:02

I-am dat PM lui @gmx (m-am inregistrat si eu acolo si o sa vad ce face; pina una alta, cineva este interesat de acele raspunsuri, deci ...)

Iata PM:
Buna,

Sper ca deca vei posta pe undeva raspunsurile la grile vei aminti si sursa de unde le-ai luat! Adica vei pune link-ul catre acest forum.

Sper sa faci asa, altfel...risti sa iei BAN pentru furt de informatie.


Acum, nu ne ramine decit sa urmarim daca procedeaza corect sau nu.
Totusi, noi nu putem da ban pe IP , iar lancerego intra aici din ce in ce mai rar...
Unde vom ajunge?

Later edit: si @radutady este inregistrat acolo
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 11/03/2007 18:29

Nu stiu daca e o idee fantastic de buna , dar am putea sa trimitem un PM celor interesati de subiecte si sa le lasam adresa de aici.
Ceva de genul: intra pe adresa............... Ce ziceti???
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde kronosro » 11/03/2007 19:28

Pai te contrazici. Nu ziceai ca nu e bine sa afle profii de forum? Parerea mea e ca este f greu de urmarit ce fac userii de pe forum acolo. In plus, nu avem "unelte" de a bloca/bana un user care calca strimb pe alcel forum (sau alte forumuri concurente). Poate ca @lancerego ar trebui sa dea macar unuia dintre noi puterea de a bana un user.

@lancerego, mai treci tata pe la noi ca avem nevoie de tine p-acilea! Nu mai cred in povesti nemuritoare cu chestii de genul: sa fim intelegatori, diplomati, sa vorbim frumos cu userii (ca le sare tandara :whistle: ) si alte asemenea. Cred ca se impune regula pumnului. Ai calcat strimb, ti-ai furat-o: warn, ban pe IP pe 1 luna sau dupa caz, ban permanent. Si asta trebuie sa o putem face si noi nu numai lancerego (ca el saracu de abia mai are timp sa ne viziteze)

Pareri?!
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 11/03/2007 19:59

Nu ma refeream la profi ..... PM celor care cer raspunsuri.....
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 12/03/2007 14:43

Wizzard este moderator peste tot??? imi scapa mie ceva ? ca vad ca modereaza si pe la alte facultati ...cum ar fi anul I LLR!!!!
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde kronosro » 12/03/2007 15:09

Nu. E doar la RISE. Poate a vrut sa ajute acolo....
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde sede0202 » 13/03/2007 18:04

Interesant ce spune @armando pe topicul de la algebra, pagina 13. Ce spuneti? Eu nu prea am curaj!
AM RENUNTAT LA LUPTA!!!
Avatar utilizator
sede0202
Membru
Membru
 
Mesaje: 168
Membru din: 02/02/2007 12:16
Localitate: Anywhere
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 13/03/2007 20:02

tu nu ai curaj ...iar eu nu am inteles ce vrea!? In traducere libera va rog ...imi puteti explica si mie?
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde lancerego » 15/03/2007 21:48

Nu cred ca @gmx merita ban ca s-a inscris pe alt forum iar, furtul de inteligenta nu cred ca poate fi controlat. Sa nu uitam de la ce idee am plecat, "calitate". Scaderea in sondaje nu arata decat faptul ca raman pe forum decat cei care vor sa ajute cumva, ceilalti fiind in trecere.
Este interesanta idea unuia din useri in care ne cere sa inventam subiecte de discutii noi.
Pe forum intru dar, am o conexiune foarte proasta si decat sa postez ceva mai bine ma lipsesc.
Imagine Informatica ID
"Un om destept nu comite greseli minore"(Goethe)
Avatar utilizator
lancerego
Fondator
Fondator
 
Mesaje: 120
Membru din: 17/01/2007 12:38
Localitate: Buzau
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde kronosro » 15/03/2007 21:58

Cred ca ajungem la aceeasi discutie: calitate vs. cantitate
Degeaba vrem calitate daca unii useri vin, citesc si pleaca pe alte forumuri luind(furind practic) munca celor care chiar isi dau interesul ca acest forum sa fie unul care chiar ajuta userii (nu doar posturi gen: bine ca existati, ce ati facut le cutare examen, vreau si eu..., cum sa... etc.)

Se simte lipsa administratorului si sint cerinte de noi arii (noi nu le putem crea)

Fata de furtul de informatie, cred ca trebuie sa fim aspri cu cei care au asemenea tentative. Sintem printre putinele (daca nu chiar SINGURUL) forum unde sint postate atitea raspunsuri. E pacat de munca noastra!

Eu am zis sa ia ban DACA posteaza rezultate luate de aici!
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Acces forum

Mesajde kronosro » 19/03/2007 13:52

Anumite sectiuni ale forumului sint accesibile fara login. Acestea sint: Welcome, RISE si Diverse

Au vreo logica in a ramine asa?
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde mishu » 19/03/2007 15:22

sunt de mult asa, au fost infiintate dupa ce a fost logarea obligatorie si au ramas asa.
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde kronosro » 19/03/2007 16:30

Poate le aranjeaza lancerego si pe astea... ;-)
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Zâmbete
:D :) :( :o :shock: :? 8-) :)) X( ;;) :oops: :(( :roll: :wink: :| ~X( :x :mrgreen: :twisted: [-X :arrow: /:) O:-) :)] =; [-( :-? :-$ :sick: :)]- L-) :tongue: :whistle: :pray: =P~ #-o :-??
Vezi mai multe zâmbete
Dimensiune font:
Culoare font
Întrebare
Ce an a fost anul trecut?:
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 

AnteriorUrmătorul

Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron

Reclame

Furnizat de phpBB | phpBB România
Afiliaţi: Lucrări de licenţă | Lucrări la comandă | Reparaţii televizoare | Divina's Boutique | Livrare cadouri în Spania
Link-ul tău aici | Link-ul tău aici | Link-ul tău aici | Link-ul tău aici | Link-ul tău aici


Găzduire Web - Hostico