Salariile bugetarilor

Imagine

Moderatori: karola, Amy, Diana22

Salariile bugetarilor

Mesajde KALIANA » 16-Ian-2009, 08:37

Stimate domnule Dan Diaconescu, lucrez in administratia publica, sint functionar public fac parte dintr-un serviciu creat in 2003 (SPCLEP), si am rugamintea ca prin investigatorii dumneavostra sa verificati diferentele de salariu dintre salariatii acestui serviciu. Va rugam sa faceti aceste vreificari tinand cont de faptul ca personalul preluat de la Politie beneficiaza de salarii duble, adica primesc salarii si de la Consiliul Local in subordinea careia este acest serviciu, si mai primesc un salariu direct de la INEP. Pe langa aceste 2 venituri acesti angajati mai beneficiaza si de alte sporuri: spor de antena, spor de dispozitiv, bani de hrana, bani de uniforma, etc.
Desi facem parte din acelasi serviciu, functionam in aceeasi cladire, ceilalti angajati nu beneficiaza de nici un spor. Imi asum responsabilitatea celor spuse si va rog in cazul in care aveti nevoie de alte amanunte sa mi le solicitati in scris. Va voi raspunde si eventual astept sa fiu contactata.
Va multumesc si am incredere ca personalul din subordinea dumneavostra va reusi sa faca lumina si sa descopere neregulile din sistem.
KALIANA
n00b
n00b

Puncte de reputaţie: 0

Reclame

Mesajde Vizitator » 16-Ian-2009, 12:05

Salariile bugetarilor sunt f. mici
Eu lucrez in sanatate sunt farmacist primar , cercetator de gr.III, si dupa 29 de ani vechime am salariul de baza 1883, iar un invatator cu aceeasi vechime ca mine are peste 2000.
Daca li se maresc salariile cu 50% va dati seama ce discrepanta se creeaza intre salariile bugetarilor.
Eu cu 5 ani de facultate si 29 ani vechime nu am salariul unui invatator fara facultate. Este absurd.
Si acum sa socotim care este mai important in sistem?
Un invatator care isi trimite elevii acasa ca sa faca parintii lectiile cu copilul sau eventual sa-si agajeze meditatori.
Nici invatatorii si nici profesorii nu-si fac datoria ca lumea in scoala.
Eu am un copil in clasa VII, si vad ce batatie de joc este in scoli.
De 7 ani tot fac scoala cu copilul, invat cu el in fiecare zi, se preda aiurea am ajuns ca nu mai inteleg nimic din programa scolara.
Profesorii dau note dupa ureche, note date pe purtarea elevului nu pe stiinta.
Daca a ras , stai jos 3 daca a vorbit in ore, stai jos 2.
Sistemul educational e total aiurea.
Daca se face legea salarizarii bugetarilor ar fi cazul sa se faca dreptate in sistem si nu pe legea celui mai nerusinat si cu gura cea mai mare!
Daca stam sa ne gandim de ce asa mmariri de salarii in educatie?
Noi platim profesori la meditatii, scoli particulare sau si la cele de stat exista invatamant cu plata a locurilor suplimentate .
De ce in sanatate sunt salarii atat de mici.
Nu toti medicii, farmacistii , asistentii primesc ciubuc ci o mica parte!
Anul trecut am avut mariri salariale de 11%, iar in invatamant de 16%.
Dobitocul de Tariceanu a adus pe unii bugetari in sapa de lemn.
As mai spune multe dar.......
Vizitator

salarii bugetari

Mesajde maia » 16-Ian-2009, 15:33

Este absolut necesar sa se modifice legislatia salarizarii in sistemul bugetar, sa fie o lege pentru toti si statul acesta sa nu mai fie muma pentru unii si ciuma pentru altii. Raportul dintre cel mai mic si cel mai mare salar net sa nu fie mai mare de 1/10. Iar pensiile sa se calculeze la fel pentru toti.Sa dispara toate legile speciale care au determinat discrepante uriase intre bugetari.
Ordonanta este singurul lucru bun pe care l-au propus nenorocitii care ne guverneaza.
maia

Înapoi la Dan Diaconescu Direct